.teenvogue blog o szyciu

DIY poncho - step by step

11/25/2014Martiarti

A few months ago my blog celebrated its 5th anniversary. This occassion led me to make some changes, so today I' m beginning a series of  DIY posts. Let me know if you like the current form and what would you have improved, changed. I wish that the instructions were clear and transparent. Every opinion from you is valuable for me, I hope that you'll be happy to check back here :) OK, let's get start :)!
Kilka miesięcy temu blog obchodził swoje 5. urodziny. Skłoniło mnie to do kilku refleksji i chęci wprowadzenia zmian, dlatego dzisiaj zaczynam serię postów DIY z opisem wykonania rzeczy. Dajcie znać, czy podoba Wam się obecna forma, co byście ulepszyli, zmienili. Chciałabym, by instrukcje były jasne i przejrzyste. Każda opinia jest dla mnie cenna, mam nadzieję, że będziecie chętnie tu zaglądać :) OK, w takim razie zaczynamy :)!
 

 
Wykonanie :
Wybieramy tkaninę lub dzianinę na poncho. Najlepiej, by było to coś grubszego, niestrzępiącego się, co dobrze wygląda po prawej i lewej stronie, ponieważ nie wykańczamy poncha podszewką. Ja użyłam wzorzystej dzianiny w folkowym klimacie, niestrzępiąca się, nie jest zbytnio rozciągliwa, przez co bardzo łatwa w szyciu.

Najpierw musicie ustalić jaką długość ma mieć Wasze poncho. Ja chciałam, by było dość długie i sięgało tuż nad kolana, dlatego ma 80cm, jest to dowolna długość i zależy od tego, jakiego jesteście wzrostu i jak długie okrycia lubicie. Musicie doliczyć do całkowitej długości także pomponiki, które dodatkowo wydłużą nam poncho. Gdy już ustalimy długość, musimy złożyć materiał na pół, tak by lewa strona tkaniny/ dzianiny była na wierzchu. Poniżej możecie zobaczyć rysunek, gdzie szary kolor to strona lewa, niebieski- prawa.
Zaczynamy rysować mydełkiem kształt poncha. W tym celu odmierzamy od lewego boku potrzebną nam długość (u mnie to 160cm), następnie dzielimy ją na pół (linia przerywana). Tam, gdzie znajduje się fioletowa kropka, zaczynamy odmierzać nasżą ustaloną długość  ( u mnie 80 cm, czerwona strzałka) tak, by powstał łuk. 
U góry odmierzamy otwór na głowę, możemy zmierzyć obwód w koszulce+ dodać kilka cm na luz, ważne by nie dodawać za dużo, bo poncho będzie się zsuwać.
Następnym krokiem jest narysowanie pionowych cięć, w których po zszyciu będziemy mogły schować pasek i zaznaczyć talię. Ja ten krok wykonałam tylko w przodzie, tył pozostawiając luźny, ale jeśli chcecie mieć zaznaczona talię także z tyłu, to podczas wycinania tniemy także tył zgodnie z pionowymi cięciami.
Mierzymy odległość najwyżego punktu lewej piersi do najwyższego punktu prawej piersi. W ten sposób uzyskamy szerokość zaznaczoną żółtą strzałką
Następnie mierzymy na sobie, w jakim miejscu zaczyna się nasza talia i przenosimy to na materiał (strzałka zielona)
Strzałka różowa pokazuje przestrzeń, którą przy zszywaniu zostawimy niezszytą, jest to szerokość naszego paska, którym będziemy mogły zaznaczyć talię.
Gdy wszystko mamy narysowane, wycinamy w miejscu oznaczonym na rysunku nożycami. Powinnyśmy otrzymać 1 płachtę i 1 pas.

Następnym krokiem jest powrotne połączenie paska tkaniny z płachtą z obu stron. Należy pamiętać o pozostawieniu niezszytej części na pasek zaznaczonej różową strzałką
Jeśli chcemy, możemy wykończyć brzegi overlockiem lub zygzakiem. Powstałe szwy rozprasowujemy. Powinnyśmy otrzymać po jednym otworze na każdym cięciu. 
Pozostało nam podwinąć 2 razy i przeszyć dekolt oraz doszyć taśmę z pomponami na dole.
Na koniec mierzymy i przewlekamy pasek po wierzchu poncha. 
GOTOWE :)

You Might Also Like

15 komentarzy

 1. Jestem pod wrażeniem :) EXTRA!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest piękne! Ja mam dwie lewe ręce do takich robótek, a szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW! Boskie poncho!
  Zapraszam do siebie :) Dopiero zaczynam, ale kto wie, może ze mną zostaniesz :)
  fochzprzytupem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. świetne jest

  http://iamemilia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Super stylizacja.
  Bardzo podoba mi się ten look.
  Uwielbiam

  OdpowiedzUsuń
 6. super:) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny blog! :)
  Zapraszam do nas: www.ladiesimagination.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Aaaaa wspaniałe ! Jestem zachwycona ! Rewelacyjne !

  OdpowiedzUsuń
 9. genialny ten post! dzięki za inspirację! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rewelacja ! Wow :) coś naprawdę pięknego :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Absolutnie przepiękne ponczo ! Dziewczyno ale Ty masz talent :)

  OdpowiedzUsuń
 12. no i w końcu!!! :) bardzo się cieszę, że wróciłaś :D zaglądałam, zaglądałam i ooo :D

  OdpowiedzUsuń

Thank you for comment ;-)
***
Jeśli jesteś anonimem-proszę, podpisz się imiennie ;-)

recent posts

Contact