featured instrukcja szycia

Konstrukcja spódnicy z klinami

1/28/2017Martiarti


Obiecałam, że podzielę się z Wami przepisem na konstrukcję spódnicy z klinów, dlatego bez zbędnego przedłużania bierzemy się do pracy :)

Potrzebujesz kilku wartości dotyczących Twojej sylwetki:
ZWo, czyli wzrost
ot, czyli obwód talii
obt, czyli obwód bioder
Przemyśl także jakiej długości ma być Twoja spódnica. Wartość tę oznacz jako TD.

Zanim narysujesz kształt spódnicy, musisz wykonać szybkie obliczenia. Aby łatwiej było Ci zrozumieć tą pozornie trudną część, przedstawię obliczenia na przykładowych wymiarach, Ty oczywiście podstawiasz pod skróty swoje dane.

PRZYKŁADOWE WARTOŚCI:
ZWo = 160cm
ot = 70cm
obt = 94cm
TD = 45cm

Spódnica może składać się z dowolnej liczby liczby klinów, jednak zawsze musi być parzysta. W zależności od tego ile ich wybrałaś, przez tą liczbę musisz podzielić obwód pasa oraz bioder. Ja pokażę jak zrobić to dla sześciu klinów:

szerokość klina na linii talii = ot : 6 = 70 : 6 = 11,6 cm
szerokość klina na linii bioder = obt : 6 + 1cm luzu (dodatek konstrukcyjny) = 94 : 6 + 1 =  16,6cm

Za moment przydadzą nam się te dane, a teraz obliczamy :

TB (głębokość bioder) = 1/10 ZWo + 4cm = 1/10 z 160cm + 4cm = 16 + 4 = 20cm
TT1 = TT2 (szerokość 1 klina mierzonego na linii talii) = szerokość klina na linii talii : 2 = 11,6 : 2 = 5,8 cm
BB1 = BB2 (szerokość 1 klina mierzonego na linii bioder + dodatek konstrukcyjny (1cm) = (szerokość klina na linii bioder + 1cm) : 2 = (16,6 + 1) : 2 = 8,8cm
KONSTRUKCJA SPÓDNICY NA WŁASNE WYMIARY

Do narysowania konstrukcji potrzebujesz dużego arkuszu papieru, ja używam zwykłego szarego dostępnego w sklepie papierniczym. Potrzebne będą także: linijka, kątomierz, gumka, ołówek (ja używam automatycznego- daje najdokładniejsze odwzorowanie).
1. Wyznacz linię przerywaną TD, czyli jak pisałam na wstępie, będzie to długość spódnicy mierzona od talii (przykładowo 45 cm).

2. Wyznacz linię bioder, korzystając z wcześniejszych obliczeń- mowa o odcinku TB (w przykładzie równemu 20cm). Jak to zrobić? Od punktu T odmierz np. 20cm w dół uzyskując punkt B. Następnie z powstałego punktu poprowadź prostą prostopadłą do TD (pamiętaj o zachowaniu kąta prostego, przyda się tu kątomierz). Od punktu B w lewo wyznacz odcinek BB1, w prawo BB2 (wg przykładu po 8,8cm).


3. Z punktu T wyznacz linię prostopadłą. Pamiętasz z obliczeń, że TT1 = TT2, odmierz więc identyczne wartości od T w lewo, tworząc punkt T1 i w prawo, tworząc punkt T2 (w przykładzie każdy z odcinków = 5,8cm).

 4. Z punktu D wyznacz dosyć długą prostopadłą.


5. Z punktu T1 narysuj prostą przecinającą prostopadłą linię bioder, biegnącą przez punkt B1 i połącz ją z dolną linią tworząc punkt D1. To samo zrób z drugiej strony, czyli od T2 przez B2 do D2. Punkty D1 i D2 powstają dopiero w tym momencie. WAŻNE! odcinki T1D1 oraz T2D2 = TD, czyli w naszym przykładzie będzie to 45cm.


6. Powstały odcinek D1D2 wykreśl łukiem, by spódnica lepiej wyglądała. W tym celu podniosłam o kilka milimetrów punkty D1 oraz D2, szczyt łuku powinien znajdować się w punkcie D.


 7. To wszystko :) Mam nadzieję, że było to dla Ciebie łatwe :) Pozostaje teraz wyciąć otrzymany kształt.Ok, mam konstrukcję, ale JAK TO USZYĆ? 


Są dwa sposoby na dodatki na szwy i podwinięcia: dodajesz je do gotowej konstrukcji na papierze lub dopiero do odrysowanego kształtu na materiale. Ja zazwyczaj wybieram 2 opcję, na powyższym zdjęciu wyjątkowo nie dodawałam nic w dole spódnicy, ponieważ wiedziałam, że zostawię ją surowo wykończoną. Przykładając na tkaninie wyciętą formę pamiętaj o zachowaniu nitki prostej, która w naszym wykroju została oznaczona linią przerywaną, czyli odcinkiem TD.

Przed skrojeniem musisz wiedzieć jaki rodzaj zapięcia zastosujesz. Do wyboru są: zamek wszyty w lewym boku/ z tyłu lub zapięcie z przodu na guziki, tak jak u mnie. Jeśli wybierasz ostatnią opcję, musisz nieco inaczej wykroić 1 klin, który będzie znajdował się na środku przodu. Jest to trudniejsza wersja, dlatego jeśli jesteś początkująca lepiej wybierz zamek z boku.


JAK ZROBIĆ ZAPIĘCIE NA GUZIKI  

Poniższe modyfikacje lepiej przeprowadzić na papierze, dokładnie wymierzyć i dopiero później skroić. Polecam skopiowanie wykroju, podzielenie go na pół a następnie ustalenie szerokości pliski zapięcia. Ja zrobiłam ją wąską (3cm na gotowo, czyli rzeczywista długość-45cm, szerokość 3cm x2 + 1cm na szew x2 = 8cm). Środek pliski musi wypadać w tym samym miejscu, co środek spódnicy. Poniższe zdjęcia dokładniej objaśniają co i jak:

Porównanie: po lewej spódnica z plisą, po prawej jeden z klinów.  Ich szerokości muszą być jednakowe.

Wiem, że wydaje się to zagmatwane, ale jeśli zrobisz sobie papierową próbkę, to wszystko się rozjaśni.

Wszystkie elementy skrojone, więc zabieramy się za zszywanie klinów i doszycie dwóch plisek na środkowych połówkach przedniego klina. Następnie wykroj pasek o tej samej szerokości co pliski i długości obwodu góry spódnicy. Jeśli masz cienki materiał podklej go fizeliną (ja nie robiłam tego w jeansie) i przyszyj. Jeśli wykańczasz dolny brzeg, to podwiń materiał 2 razy i przeszyj.
Ostatnim krokiem jest wyszycie dziurek i przyszycie guzików. Odmierz równe odstępy, do wyszywania dziurek skorzystaj z instrukcji dołączonej do maszyny.Więcej zdjęć spódnicy w pełnej stylizacji znajdziesz pod TYM linkiem.
You Might Also Like

9 komentarzy

 1. Spódniczka rewelacyjna!! Fajny tutorial, jeszcze raz sobie przeczytam na spokojnie i się podejmę wyzwania!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny tutorial! Na pewno się niejednej z nas przyda! :D Powiem Ci, że mi się marzy taki o spódnicy ołówkowej, takiej mega dopasowanej, a nie takiej z Burdy, co zawsze trzeba mocno zwężać, a i tak nie wygląda tak, jak by się chciało. Pomyślisz nad tym? Plizzzzzz... :)Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! :D :D :D Och, jak ja bym chciała mieć Twoje zdolności!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko bardzo dobrze pokazane, krok po kroku u:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny opis! :) Spódniczka oczywiście też :)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Super tutorial, na pewno skorzystam. Dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis jest przydatny:) pochwal się rezultatami mailowo lub przez media społecznościowe, mam nadzieję, że wszystko jest jasno wytłumaczone:)

   Usuń

Thank you for comment ;-)
***
Jeśli jesteś anonimem-proszę, podpisz się imiennie ;-)

recent posts

Contact