Wakacyjny Kurs Szycia, lekcja 4: Jak korzystać z wykrojów Burdy?

Martiarti
4 komentarze

Witaj! To już czwarta lekcja z Wakacyjnego Kursu Szycia, mam nadzieję, że wykonujesz wszystkie ćwiczenia razem ze mną. Dziś rzucę Cię na głęboką wodę i poruszę zupełnie nowy temat. Myślę, że już czas, żebyś nauczyła się kopiować wykroje z Burdy. Oczywiście możesz posłużyć się także innymi wykrojami, jednak te są najbardziej popularne i łatwe do zdobycia, dlatego na ich przykładzie pokażę Ci jak rozczytać te wszystkie przecinające się linie. Wiem, że wygląda to dosyć skomplikowanie, ale uwierz mi, że po odbiciu pierwszego wykroju wszystko stanie się jasne i proste 🙂
Zacznij od przejrzenia magazynu i wybierz ubranie, które chciałabyś uszyć. Jeśli zrobiłaś już torebkę z poprzedniej lekcji, to wiem, że czujesz się na tyle mocna, żeby zabrać się za trudniejsze rzeczy. To dobrze, że wierzysz w swoje siły, ale radzę wybrać model nieskomplikowany, a wręcz oznaczony przez Burdę plakietką ,,łatwe”. Unikniesz problemów podczas kopiowania (niektóre wykroje mogą być trudniejsze) i oczywiście podczas szycia.

Ok, załóżmy, że wybrałaś ten oto sweter. Na marginesie mówiąc zachęcam do zakupienia sierpniowego wydania, ponieważ omawiany model przekształcimy później na tshirt i będziemy go szyć krok po kroku na blogu.
Zwróć uwagę na numer, byś mogła go odszukać w dalszej części (106), na dostępne rozmiary- są różne dla różnych modeli, czasami najmniejszy to 34, a także na omawiany wcześniej stopień trudności oznaczony kółkami.
Jesteś pewna,że nosisz 38? Lepiej się zmierz zgodnie z podanymi instrukcjami w gazecie. Może być tak,że rozmiarówką Burdy wstrzelisz się w zupełnie inny rozmiar, warto sprawdzić te dane z tabelą, by później uszyte ubranie idealnie pasowało.

Pamiętaj też o przeczytaniu wskazówek odnośnie oznaczeń i innych istotnych rzeczy. W moim wpisie poruszę kilka kwestii, jednak jeśli znajdziesz na wykroju symbol, którego nie rozumiesz, w tym miejscu powinnaś znaleźć odpowiedź.

Otwórz dalszą część i upewnij się, że wybrany model odpowiada Ci również na rysunku technicznym. Czasami na zdjęciu nie widać cięć i innych detali.

Wszystko się zgadza? To zabieramy się do pracy:) Przeczytaj dokładnie wskazaną strzałkami tabelkę oraz tekst o wykroju. Dzięki tej legendzie wiesz, gdzie szukać swetra na mapie 😉 oraz z ilu części się składa.

Arkusz D, szukamy zielonego wykroju w 3 częściach.

Po rozłożeniu ogromnej płachty, początkowo możesz mieć problem ze znalezieniem Twojego modelu. Aby ułatwić sobie pracę, odszukaj na dolnej lub górnej listwie numer i odpowiadający mu kolor (na zdjęciu 2 i 3 zielone).

Zobacz, dzięki tym numerom wyszukiwanie jest znacznie łatwiejsze. Zaznaczyłam punktowo kolorem dolne cyfry i odpowiadające im na wykroju. Zazwyczaj znajdują się one w jednej linii.

Teraz czas na skopiowanie odnalezionych części. Do tego przyda się przezroczysty pergamin, który położysz na wierzch. Możesz też wykorzystać zwykły szary papier, który położysz pod spód, a kształt odbijesz za pomocą radełka przeciągając po wykroju z Burdy. Jeśli nie masz radełka, lub zgubiłaś tak jak ja, użyj szpilki. Metoda dłuższa, ale tak samo skuteczna 😉 Aby lepiej odbić całość, pod spód podłóż koc.
UWAGA! Pamiętaj aby sprawdzić która linia jest Twoim rozmiarem. Skąd masz wiedzieć która linia odpowiada za dany rozmiar? Odsyłam Cię do tabelki, którą radziłam przeczytać przed rozpoczęciem kopiowania (zdjęcie 7 od góry).
Przy odrysowywaniu pamiętaj, by przenieść wszystkie oznaczenia takie jak miejsce spotkań, mocowania, kierunek i głębokość zakładek, miejsce przyszycia guzików czy nitkę prostą. Jest to bardzo ważne i decyduje o tym, czy dana rzecz będzie dobrze uszyta czy nie.

Na koniec po skopiowaniu wszystkich części musisz je wyciąć. Zanim jednak to zrobisz, proponuję żebyś opisała dokładnie każdą część, czyli np.: Tył, Burda 8/2016, model 106. Nanieś też numery nadane przez magazyn, mogą ułatwić Ci dalszą pracę.

Twoim zadaniem do wykonania będzie oczywiście skopiowanie wykroju 🙂 Najlepiej, jeśli znajdziesz tshirt, lub użyjesz omawianego w tym wpisie wykroju ponieważ będziemy go szyć na blogu. Możesz też skopiować coś innego, w ramach ćwiczeń. 
___________________________________________________________________________________________________________________
W razie pytań, pamiętaj żeby zadawać je w komentarzu pod wpisem. Możesz też napisać maila, lub skontaktować się ze mną przez Facebooka czy otagować swoje postępy przez Instagram ( #wakacyjnykursszycia) 🙂
4 komentarze
0

Sprawdź też:

4 komentarze

Unknown 30 lipca 2016 - 19:55

Bardzo przydatne. Właśnie wczoraj w końcu kupiłam pergamin do odbijania i chciałam spróbować uszyć coś z burdy, dlatego bardzo się cieszę, że dodałaś akurat o tym post. Teraz wszystko będzie dla mnie jaśniejsze 🙂

odpowiedz
Sonata na miarę 31 lipca 2016 - 18:12

Łomatko, pamiętam pierwsze podejście do arkusza Burdy – patrzyłam z obłędem w oczach! 😉
Jakoś nie wpadłam na to, żeby poszukać w necie tutorialu i wołałam na pomoc męża architekta, bo on to się na pewno rozezna w tym gąszczu linii. Twój poradnik jest świetny, czytelny i szczegółowy i na pewno niejednej takiej przerażonej początkującej duszy rozjaśni zagadnienie. Super.

odpowiedz
Unknown 1 sierpnia 2016 - 07:19

Przy kopiowaniu z B. oczopląs murowany 🙂 Warto też zerknąć na schemat wykroju w opisie modelu żeby upewnić się, że wszystkie elementy wykroju zostały skopiowane. Bo w tym gąszczu linii bardzo łatwo można coś przeoczyć.
Bardzo fajny kurs. Szkoda, że nie było takich gdy stawiałam swoje pierwsze kroki w szyciu :)Pozdrowienia!

odpowiedz
Paulina 8 sierpnia 2016 - 19:43

Moja mama jest krawcową i zawsze korzystała z Burdy, gdy szyła mi jakiś ciuszek 😀

odpowiedz

Zostaw Komentarz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Przeczytaj więcej