Wakacyjny Kurs Szycia LEKCJA 5: Jak skroić i uszyć tshirt?

Martiarti
5 komentarzy

Witaj w lekcji 5! Czy wiesz, że już połowa kursu za nami? Dzisiaj nauczysz się prawidłowego krojenia ubrań, a także uszyjesz prosty tshirt.  🙂
Tydzień temu w lekcji 4, kopiowałyśmy wykrój z Burdy, na którego podstawie dzisiaj pokażę jak uszyć tshirt z bawełnianej dzianiny. Najpierw musimy nieco przerobić nasz wykrój (model 106-Burda 8/2016) – dolną krawędź wydłużyłam o 13 cm, ponieważ proponowana długość sięgałaby do pępka. Zrezygnowałam także z rękawów, ponieważ ten wykrój ma obniżoną linię ich wszycia i jak same później zobaczycie, małe rękawy uformują się nawet bez wszywania, po co się więc męczyć 😉

Potrzebujemy dwie papierowe części z Burdy, dzianinę na koszulkę, mydełko, centymetr, nożyce, maszynę do szycia- do dzianin najlepszy byłby overlock, ale dla początkującego to dość duży wydatek, dlatego wystarczy zygzak w Twojej maszynie. Tshirt w środku będzie wyglądał nieco mniej profesjonalnie, ale pamiętaj, że dopiero się uczysz i liczy się to, że sama wykonasz ubranie. Polecam także zakup igły do dzianin oraz igły podwójnej, dzięki której ładnie podszyjesz brzegi. Ok, bierzemy się za krojenie.
___________________________________________________________________________________________________________________
Zazwyczaj tkaniny na brzegach mają widoczną krajkę z drobnymi dziurkami, dzianiny mogą jej jednak nie posiadać, ale za to ich brzeg jest sztywniejszy i można bez problemu to wyczuć. Krajka = brzeg jest bardzo ważna ponieważ to ona wyznacza nam kierunek złożenia materiału, czyli prawą stroną do prawej, dziurkami do dziurek, nigdy inaczej. W opisie szycia modelu 106 w Burdzie znajdziesz instrukcje odnośnie krojenia, jednak ja postaram Ci się wytłumaczyć to bardziej szczegółowo.
Odrysowany papierowy przód i tył posiadamy w połowie, ponieważ są symetryczne. Jak pamiętasz, materiał mamy złożony na pół, są więc dwie warstwy, dlatego wspomniane połówki wykrojów w zupełności wystarczą. Przód tshirtu przykładamy wzdłuż złożenia dzianiny, na wykroju środek koszulki jest także nitką prostą, która odpowiada za to, by wszystko dobrze leżało. Myślę, że każdemu zdarzyło się kupując w sklepie tshirt czy spodnie spotkać się ze szwami bocznymi przekręcającymi się do przodu. Działo się tak właśnie dlatego, że podczas produkcji nie zachowano nitki prostej, ubranie więc nie leży tak jak powinno. Unikniesz tego problemu jedynie właściwie krojąc, dlatego zapamiętaj, że nitka prosta to bardzo ważna sprawa. Spytasz mnie dlaczego skoro to tak istotne, niektóre firmy odzieżowe nie stosują się do podstawowej zasady krawiectwa? Wynika to z oszczędności na materiale. Krojąc w ten sposób rośnie zużycie tkaniny/ dzianiny oraz ilość nieużytecznych ścinków. Firmy wolą przyciąć koszty, w efekcie czego mamy później kiepskiej jakości towar na półkach.
Wracając do naszego wykroju- przód już ułożyłaś, możesz dla pewności przypiąć go szpilkami w kilku miejscach, by uniknąć przesunięcia. Następnie obok umieść tył z zachowaniem nitki prostej. Jak to zrobić? Na wykroju masz zaznaczoną strzałkę biegnącą mniej więcej równolegle do szwów bocznych. To Twój wyznacznik, w Burdzie podpisują ją w aż 3 językach, ale nie w polskim, jednak łatwo domyślić się, że straight grain to właśnie Twoja nitka prosta. Ok, wykrój tyłu położony, ale musisz go skontrolować właśnie pod kątem wspominanej wielokrotnie nitki prostej. Odmierz więc odległość od góry wykroju a dokładniej właśnie od wyrysowanej strzałki od brzegu dzianiny, a następnie zrób to samo na dole wykroju. Wartości muszą być takie same, czyli Twoja strzałka będąca nitką prostą musi leżeć idealnie równolegle do krajki.

Pamiętaj, że wykroje z Burdy nie posiadają dodatków na szwy i
podwinięcia, musisz więc zaznaczyć je sama. Ja dodałam wszędzie po
centymetrze, a w dole 4cm.  

Gdy masz już odrysowane obie części, musisz je wyciąć. Najlepiej użyć ostrych nożyc do tkanin. W miejscu kresek zrób delikatne 1mm nacięcia, które ułatwią późniejsze szycie.
Zabieramy się za szycie 🙂 Najpierw połącz dwie części tyłu. Użyj to tego igły do dzianin oraz ściegu zygzakowego. Szyj tylko wzdłuż środkowej linii tyłu.
Możesz teraz zaprasować szew, a następnie ułożyć rozłożony tył na przód prawą stroną do prawej.

Pamiętaj by miejsca nacięć się spotkały.

Przypnij linię ramienia oraz linię boku, które zaraz zszyjesz. Uwaga jednak na bok- szyjemy tylko do nacinka. 
 Ja zszyłam to na overlocku, Ty spokojnie możesz użyć zygzaka. Polecam najpierw połączyć szew ramieniowy, zaprasować a następnie to samo zrobić z bokiem.
Szkielet koszulki już masz, teraz z pewnością będziesz chciała ją przymierzyć. Zanim jednak to zrobisz, przyszyj tuż przy brzegu ściegiem prostym dekolt i linię rękawków, by uniknąć rozciągnięcia.
I jak leży koszulka? Mam nadzieję, że super! Pozostaje tylko ją wykończyć. Wiem, że teraz modne jest pozostawianie surowo ciętej dzianiny, ale my to zrobimy tak, jak należy 🙂 Tshirt dzięki temu dłużej będzie Ci służył, nie postrzępi się i nie popruje.
Zmierz obwód dekoltu oraz rękawka, a następnie wytnij 3 paski o szerokości 4 cm i długości równej zmierzonym obwodom. 
Zszyj każdy z pasków na ich końcach tak, by powstały obręcze. Jak zauważyłaś, nie dodawałyśmy przed chwilą dodatków na to przeszycie. Jednak zrobiłam to celowo, ponieważ naszego paska musi być nieco mniej, by ładnie ściągnął dekolt zamiast go rozwlec. Gdy masz już zszyte paski, złóż wzdłuż (powstały szew schowaj do środka) i przypnij przy dekolcie i rękawach prawą do prawej. 
Przyszywamy  na 1 cm (powinnaś mieć łącznie 3 warstwy w każdym miejscu).
Tak wygląda dekolt na lewej stronie po wykonaniu tego kroku:
Następnie odwiń brzeg tak jak na zdjęciu i przypnij.
Przeszyj jak najbliżej brzegu, po lewej stronie powinnaś mieć lamówkę, po prawej jedynie ścieg przeszycia. To samo zrób w rękawkach.
 
Górę mamy ładnie wykończoną, pozostał już tylko dół. Załóż podwójną igłę i nawlecz nici. Do takiej igły potrzebujesz 2 szpuli o takiej samej grubości. Zawsze nawlekałaś maszynę pojedynczo, teraz załóż jedną nić standardowo, drugą umieść na przykład na trzpieniu do nawijania i przeciągnij w ten sam sposób jak tą pierwszą. Przewlecz przez igły i zrób próbne przeszycie na złożonym skrawku. Powinnaś otrzymać od góry podwójne stebnowanie, od dołu delikatny zygzak. Jeśli ładnie już Ci to wychodzi, możesz w ten sposób wykończyć brzeg koszulki. Można także tak samo zrobić z rękawami, jednak my mamy je już gotowe.
 Ja podwinęłam brzeg tshirtu na raz, ponieważ nie lubię grubego wykończenia na dole. Stębnuj po prawej stronie koszulki. Szyjąc tą igłą staraj się trafiać zygzakiem idealnie w spodni brzeg materiału w ten sposób obrębiając go.
Pomyślisz sobie- e tam, użyję zwykłej igły. Oczywiście możesz to zrobić, jednak powstałe przeszycie nie będzie elastyczne, co przy dzianinie jest kluczowe. Podwójna igła to bardzo fajna pomoc, a kosztuje grosze 🙂
Twój pierwszy tshirt jest gotowy i czeka na założenie 🙂 Jak widzisz na zdjęciu, rękaw sam się uformował tak jak obiecywałam na początku wpisu, jednak to kwestia wykroju. W standardowych formach należy go wszyć, nie jest to jednak najprostsze dlatego polecam Ci ten wykrój, oszczędzisz wiele nerwów 🙂
Pamiętaj, że zawsze możesz dopytać o szczegóły, jeśli coś było dla Ciebie niezrozumiałe 🙂

5 komentarzy
0

Sprawdź też:

5 komentarzy

Pomysł na szycie 9 sierpnia 2016 - 10:58

Z takim opisem i zdjęciami nawet osoba bardzo początkująca zrozumie i z pewnością uszyje sobie taki genialny t-shirt 🙂

odpowiedz
Anonimowy 10 sierpnia 2016 - 22:08

Mam pytanie. Tkaniny są sprzedawane na metry. Jakie wymiary ma metr bieżący? Mam wrażenie, że to coś oczywistego, a ja nadal tego bie wiem…

odpowiedz
Martiarti 11 sierpnia 2016 - 08:33

Postaram się, żeby to było oczywiste również dla Ciebie 🙂 Nie mogę do końca dokładnie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ tkaniny mają różne szerokości. Zawsze należy przeczytać/ zapytać ile dokładnie ma ta, którą chcemy kupić. Najpopularniejsza szerokość to 150 cm, ale bywają także węższe-135, a nawet szersze (często tiule) 180cm. Zwykle standardowe wymiary metra bieżącego to 1m długości na 1,50cm szerokości. Pamiętaj jednak, żeby upewnić się co do szerokości tak jak wspomniałam już wcześniej, a także zweryfikuj czy podano cenę za metr bieżący, czy może jego połowę, bo spotkałam się z takimi sklepami, które specjalnie wprowadzają w błąd, by więcej zarobić. Tyczy się to oczywiście tkanin kupowanych przez internet. Mam nadzieję, że to zrozumiałe, jeśli nie, to śmiało pisz 🙂

odpowiedz
Anonimowy 11 sierpnia 2016 - 11:26

Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 Wszystko już jest dla mnie jasne 🙂

odpowiedz
Basia 28 września 2018 - 12:31

O jaki fajny poradnik krok po kroku. 😀 Właśnie zaczynam moją przygodę z szyciem ubrań i na pewno skorzystam z takich fajnych porad. 😀

odpowiedz

Zostaw Komentarz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Przeczytaj więcej