Wakacyjny Kurs Szycia LEKCJA 7: Szyjemy spódnicę!

Martiarti
7 komentarzy

Dzisiejsza lekcja nieco przesunęła się w czasie, ale mam nadzieję, że to Cię nie zniechęci i uszyjesz razem ze mną spódnicę, do której nie potrzebujesz wykroju, a samo szycie będzie bardzo łatwe (jeśli opanowałaś poprzednią lekcję o zaszewkach i wykańczaniu rogów 🙂 )
Aby uszyć taką spódnicę musisz najpierw zmierzyć swoje obwody. Potrzebujemy obwód talii i bioder. Ja przedstawię przykładowe wyliczenia dla talii = 72 cm i bioder = 96 cm.


OBLICZANIE SZEROKOŚCI ZASZEWEK W TALII:
połowa obwodu bioder – połowa obwodu talii = różnica obwodów
czyli: 48 – 36 = 12
Następnie otrzymaną różnicę obwodów musimy podzielić na 2:
12 : 2 = 6 + 6
Teraz rozdzielamy te otrzymane dwie 6 na konkretne zaszewki:
zaszewka boczna zabiera jedną z 6, więc = 6cm
kolejną 6 musimy podzielić na dwie zaszewki- przednią i tylną, gdzie przednia = 1/3 , a tylna = 2/3 tej wartości, tak więc:
 zaszewka przodu = 1/3 z 6 = 2 cm
zaszewka tyłu = 2/3 z 6 = 4 cm
Kontrolnie obliczmy, czy wszystko się zgadza:
zaszewka boku = 6cm
zaszewka przodu = 2 cm
zaszewka tyłu = 4 cm
SUMA = 12 cm (czyli nasza początkowa różnica obwodów)
DŁUGOŚĆ ZASZEWEK:
Można ją wyliczać co do milimetrów, ale można także przyjąć stałe wartości i my dzisiaj właśnie tak zrobimy:
długość zaszewki w przodzie = 9 cm
długość zaszewki w tyle = 14 cm
długość zaszewki w boku musimy niestety wyliczyć, ponieważ ta zaszewka jest uzależniona od Twojego wzrostu:
1/10 wzrostu + 4 cm (te centymetry są stałe, dodawane do każdego wzrostu)
obliczamy na przykładowy wzrost 160 cm:
1/10 z 160 + 4 = 20 cm
Najgorsze obliczenia za nami, ale mam nadzieję, że przyznasz mi rację, że to było łatwe 🙂
Przechodzimy do rysowania kształtu naszej spódnicy. Cały czas bazuję na przyjętych wcześniej obwodach, ale Ty oczywiście wyliczasz konkretne wartości dla siebie.
Na rysunku poniżej oddzieliłam kolorami przód, tył oraz znowu przód, ale część wierzchnią (zwykła spódnica ołówkowa nie posiada tej części, ale my robimy super wersję :)). Oczywiście gdy będziesz odwzorowywać całość na materiale, nic nie rozcinasz, wyznaczasz prostokąt z zaszewkami.
Obwód talii to 72, a podzielony na pół to 36. Tyle więc ma przód oraz tył. Doliczyłam w przodzie 4cm, ponieważ musimy umieścić 2 zaszewki, a jak wcześniej wyliczyłam, jedna jest równa 2 cm, dwie więc = 4cm. To samo zrobiłam w tyle. W części wierzchniej przodu (zielona) również zaznaczasz zaszewkę, ale jedną, bo to połowa przodu, nie całość. Pamiętaj też o doliczeniu wartości zaszewek bocznych. 
Dłuższy bok = 40cm (przód) + 6cm (bok) + 44 cm (tył) + 6cm (kolejny bok) + 14 cm (wierzch- mój wierzch to 1/3 przodu, ale Ty możesz zrobić połowę, czy nawet 2/3, jak wolisz 🙂 )
Szerokość spódnicy do skrojenia równa się 110 cm, długość 55cm (dowolne)
Jak wyznaczyć miejsce zaszewek?
W przodzie: najlepiej będzie wyznaczyć najpierw boczną zaszewkę i od niej odmierzyć wartość przodu. Następnie podziel to na pół i jeszcze raz na pół. Do otrzymanej wartości dodaj 2 cm. Rysunek nieco przekłamuje te obliczenia, generalnie chodzi o to, by zaszewka znalazła się w odległości równej 1/4 od brzegu + 2 cm.
Z tyłem sprawa jest prostsza, ponieważ zaszewki muszą znaleźć się w odległości 1/4 od brzegu, bez dodawania 2 centymetrów, co robiłyśmy przed chwilą. 

Mam nadzieję, że poradziłaś sobie z narysowaniem spódnicy na materiale. Teraz wytnij otrzymany prostokąt, jednak zanim to zrobisz, zastanów się nad częścią zieloną, czyli wierzchem spódnicy. Ja zrobiłam go nieco na ukos, Ty możesz zrobić tak jak na powyższym rysunku, jest to dowolna kwestia, tak jak szerokość tej części.

Po wycięciu musisz uszyć wszystkie siedem zaszewek. Jak to zrobić prawidłowo opowiadałam w poprzedniej lekcji, ale jeśli nie pamiętasz, klikając w ten link odświeżysz pamięć 🙂 

Kolejnym krokiem jest wykończenie dołu i rogów tak jak w LEKCJI 6. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, kliknij w ten link.

Nasza spódnica zaczyna nabierać kształtów 🙂 Czas ostatecznie ją wykończyć paskiem. Jeśli dobrze zszyłaś zaszewki, obecny obwód spódnicy powinien wynosić 36 + 36 + 12 = 84 cm. Do tej wartości musimy dodać jeszcze 36 cm, ponieważ pasek będzie przechodził podwójnie z tyłu, a także minimum po 50 cm z każdej strony do wiązania. Łącznie wychodzi 220 cm + 2 cm na zszycie, możesz dodać więcej na wiązanie, pasek wtedy będzie jeszcze dłuższy. Pamiętaj, że możesz go zrobić z dwóch części jeśli nie masz tyle materiału.
Jeśli chodzi o szerokość paska, to proponuję, by na gotowo miał on 3 cm. Należy więc skroić go o większej szerokości- 8cm, ponieważ musimy go zaprasować na pół oraz doszyć do spódnicy. Poniższy rysunek pokazuje te wartości oraz tłumaczy jak zaprasować pasek. Najpierw na pół, następnie jeden z boków na centymetr.

Tak wygląda zaprasowany pasek. Niewiele widać, dlatego pokazałam to na rysunku wyżej.

Czas na uszycie paska. Zszyj rogi na 1 cm, a także części paska, które nie będą przyszyte do spódnicy. Skąd masz wiedzieć ile zszyć? Podpowiedź na kolejnym rysunku. Jak widzisz, zszywasz 50 cm z jednej strony, zostawiać niezszyte 84 cm i resztę zszywasz.

Musisz ściąć rogi, by łatwiej wywinąć pasek. Samo wywijanie to żmudna robota, ale efekt będzie tego wart. Gdy już się z tym uporasz, sprasuj pasek, a następnie przypnij szpilkami wzdłuż niezaprasowanego boku pozostałą otwartą część paska do spódnicy.

Teraz zaprasowaną część zaginasz i przypinasz szpilkami zamykając pasek. Pamiętaj, by szew spódnicy, który pozostanie w środku skierować do góry.

Możesz teraz przyfastrygować pasek dla pewności, by nic się nie przesunęło. Od wewnętrznej strony załapujesz nitką na kilka milimetrów od brzegu, po wierzchniej stronie powinnaś nitką wbijać się idealnie w rowku miedzy spódnicą a paskiem.

Pozostaje przeszyć maszynowo pasek w rowku, szyj po prawej stronie. Upewnij się, że pod spodem pasek został wszędzie przeszyty.

Ostatnim już krokiem jest wykonanie dziurki w pasku po lewej stronie
boku. Jest to opcjonalne, ponieważ pasek możesz i bez tego wyprowadzić
na zewnątrz do zawiązania, jednak wygląda to znacznie lepiej, dlatego
zachęcam do wykonania tego kroku. W tym tutorialu nie pokazuję jak
wykonać dziurkę, ponieważ na każdej maszynie wykonasz to inaczej,
zajrzyj więc do instrukcji fabrycznej, tam powinnaś znaleźć podpowiedź.
Pamiętaj, że dziurka musi być długa, by pasek mógł swobodnie przez nią
przejść.

Mam nadzieję, że instrukcja była dla Ciebie zrozumiała, jednak jest to najtrudniejszy tutorial z Wakacyjnego Kursu Szycia jak do tej pory. W razie pytań i wątpliwości pisz śmiało no i oczywiście koniecznie pochwal się własną spódnicą mailowo, czy oznaczając mnie na Instagramie 🙂 !

7 komentarzy
0

Sprawdź też:

7 komentarzy

Made by Wera 26 sierpnia 2016 - 17:37

Super spódnica, już się zachwycałam na instagramie! Zaskakujco prosta do uszycia przy tak świetnym efekcie końcowym 🙂
Dzięki za kolejną fajną lekcję szycia!

odpowiedz
Unknown 28 sierpnia 2016 - 21:47

Spódnica petarda a jaka prosta do uszycia!
P.s. Świetny cykl. Na pewno wiele osób skorzysta

odpowiedz
Nataliaszyje 1 września 2016 - 08:52

Bardzo lubię takie kopertowe spódnice ! Są i wygodne, i kobiecie .

odpowiedz
Marlena 13 listopada 2016 - 18:22

Piękny fason i kolor, bardzo kobieco. 🙂

odpowiedz
Anonimowy 5 stycznia 2017 - 09:01

Ten krój spódnicy to dla mnie nowość. Rewelacja. Na pewno sobie taką uszyję 🙂 Aneta

odpowiedz
joasia999 2 września 2019 - 03:35

Witam, jaki materiał będzie najlepszy na tą spódnicę?

odpowiedz
Martiarti 4 września 2019 - 14:06

Najprościej będzie uszyć ją z lnu lub bawełny, natomiast najwygodniejsza będzie bawełna lub len z dodatkiem włókien elastycznych. Można próbować też mięsistych poliestrów, jeśli Ci nie przeszkadzają 🙂

odpowiedz

Zostaw Komentarz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Przeczytaj więcej