Wakacyjny Kurs Szycia LEKCJA 8: prosta sukienka z kieszeniami

Martiarti
8 komentarzy
Witaj w ostatniej już lekcji Wakacyjnego Kursu Szycia! Pewnie zauważyłaś, że termin zakończenia nieco się przeciągnął, ale nadal mamy piękne lato, więc można powiedzieć, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i nazwa kursu pozostała adekwatna aż do jego końca 🙂 Mam nadzieję, że dzięki tym wspólnie spędzonym miesiącom, wyniosłaś coś z moich lekcji i że chociaż podjęłaś ten pierwszy, najtrudniejszy krok. Oczywiście to nie koniec przygody, a dopiero jej początek, zapraszam Cię do odwiedzania bloga, byś mogła szkolić swoje umiejętności i dowiadywać się czegoś nowego.

W lekcji 8 przygotowałam tutorial na prostą sukienkę z kieszeniami. Muszę jednak od razu zastrzec, że nie jest to profesjonalna metoda tworzenia wykroju, jednak chciałam, byś mogła spróbować stworzyć coś zupełnie od zera bez kupowania Burdy czy innej gazety z gotowymi formami.
Poniżej przedstawiam Ci kształt sukienki, jest to prostokąt, który najlepiej najpierw rozrysuj sobie na kartce. Ja zrobiłam szeroką sukienkę, dlatego w obwodzie na dole ma aż 120 cm. Oczywiście Ty możesz zrobić ją mniejszą, to samo tyczy się długości. Pokazuję Ci jak ja rozmieściłam wszystkie wymiary (przód):
Przerywana linia na górze to dekolt wraz z linią ramion, należy po tej linii wyciąć później materiał (oczywiście po dodaniu na szew), natomiast przerywane kwadraty na  linii bioder (to ta pozioma) obrazują, w którym miejscu będą znajdowały się kieszenie, jednak tutaj nic nie wycinasz, linie te są orientacyjne.
Na rysunku widać tylko przód, ale tył wygląda identycznie, jedyną różnicą jest fakt, że nie doszywamy tam kieszonek. Pamiętaj, by zaznaczyć na materiale miejsce występowania kieszeni a następnie naciąć je delikatnie na 2-3mm. Ułatwi to późniejszą pracę.
Pamiętaj także o dodaniu wszędzie dodatków na szwy i podwinięcia. Po wykrojeniu powinnaś otrzymać takie oto części z podwójnie złożonego materiału:
-górna część przodu i tyłu (w sumie 2)
-dolna część przodu i tyłu (w sumie 2)
-kieszonki (w sumie 4)

Próbną sukienkę na potrzeby tutorialu uszyłam z surówki bawełnianej, ponieważ na czerni nie było dobrze widać niektórych elementów, które będę omawiać. Nie obrzucałam nigdzie brzegów, ale Ty oczywiście musisz to zrobić w swojej sukience z właściwego materiału, co też ja zrobiłam w czarnej ze zdjęć.
Przystępujemy do zszycia w tyle części górnej i dolnej, obrzucamy na zygzaku ten szew i zaprasujemy w dół.

Możesz na chwilę odłożyć tą część, bo teraz zajmiemy się przodem. Doszyj do dolnej części przodu (czyli do paska 60x 40+ szwy i podwinięcia) pojedyncze części kieszonek. Skąd masz wiedzieć gdzie to zrobić? Na rysunku zaznaczyłam miejsce, gdzie znajdują się kieszenie oraz wymierzyłam przerwę pomiędzy nimi. Ty powinnaś mieć nacinki, które zrobiłaś podczas krojenia, ale jeśli zapomniałaś o tym kroku, to teraz szybko to wymierz, przypnij i przyszyj kieszonki na 1 cm od krawędzi.

Zaprasuj kieszonki w dół, a następnie po ich wierzchniej części przeszyj jak najbliżej powstałego przed chwilą szwu. Szyjesz po kieszeni i po szwie pod spodem, pamiętaj aby go przypilnować, dzięki temu kieszonki w późniejszym etapie ładniej się odwiną.

To samo musisz zrobić z pozostałymi dwoma kieszeniami- przyszyj je do górnej części przodu i zaprasuj ale pomiń ostatni krok, czyli stębnowanie po kieszeni i szwie. Tutaj jest on niepotrzebny, a wręcz zepsuje późniejszy efekt.
Kieszenie przymocowane? Czas połączyć je ze sobą. Przyłóż górną część przodu z dolną (prawą do prawej), kieszonki powinny bez problemu na siebie nachodzić. Teraz musisz to wszystko maszynowo połączyć.

Poniżej zaznaczyłam kolorem czerwonym jak powinnaś to zrobić. Szyj chwilę po
poziomej linii dojeżdżając do wcześniej wykonanego szwu, następnie zjedź
do pierwszej kieszeni, zszyj przerwę między nimi, kolejną kieszeń i
pozostały krótki odcinek poziomy. 

Teraz wywiń to wszystko na prawą stronę i uprasuj, powinnaś zobaczyć gotowe kieszonki w całej krasie 🙂

Przyłóż prawą stroną do prawej przód i tył. Pamiętaj, by poziome linie bioder się spotkały. Zszyj wzdłuż do wysokości Twojej pachy (trzecia szpilka od lewej).  Ja ten podkrój zrobiłam głęboki, Ty możesz zdecydować o tym sama.

Po zszyciu boków pozostaje wykończenie dekoltu, rękawów i dołu. Możesz to zrobić najpierw obrzucając brzeg, a następnie podwinąć i przeszyć na 1 cm od krawędzi, ale nie polecam tego sposobu, bo źle prezentuje się szczególnie na łuku w dekolcie (co do dołu i rękawów- powinno być ok). Polecam wykończenie sposobem, który już poznałaś przy szyciu tshirtu. TUTAJ znajdziesz pełną instrukcję.
Jeśli masz gotowe rękawy, dekolt i dół, to oznacza, że możesz już założyć swoją pierwszą uszytą sukienkę 🙂 
Poniżej moja sukienka, jak na razie ulubiona 🙂

Mam nadzieję, że mój kurs był dla Ciebie pomocny, koniecznie daj mi znać w komentarzu. Dziękuję wszystkim za ciepłe słowa, ściskam Was mocno 🙂 !
8 komentarzy
0

Sprawdź też:

8 komentarzy

BAMBI BOHO 17 września 2016 - 17:25

Pięknie Ci to wuszło! Brawo

odpowiedz
Nippi 18 września 2016 - 09:16

Bardzo prosta sukienka w uszyciu, świetnie wszystko pokazane 🙂

odpowiedz
nieidealnie idelana 20 września 2016 - 08:04

Super blog! Jakiś czas temu pokochałam maszynę do szycia, ale głównie szyłam "zabawki", chyba powoli dojrzewam do ubrań… mam nadzieję, że dzięki Tobie mi się to uda!

odpowiedz
Wilczkowy Świat 20 września 2016 - 08:28

Zaglądam do Ciebie od początku kursu, super opisujesz, bardzo chciałabym spróbować szyć, ale maszyny nie mam 🙁 Planowałam przywiezienie jej od mamy, ale wakacje, remonty, na razie się nie udało. Lecz bloga śledzę i mam nadzieję wykorzystać Twoje wskazówki nieco później 🙂

odpowiedz
Banachic 20 września 2016 - 15:50

Sukienka genialna w swej prostocie. Zachęci do szycia niejedną osobę wątpiącą w swoje zdolności "szyciowe".
Ślędzę bloga od dłuższego czasu. Podoba mi się Twoja praca dyplomowa.
Zapraszam na mojego bloga modo-szyciowego.
banachic.wordpress.com/

odpowiedz
BLUE CASHMERE 20 września 2016 - 20:14

O rany, to jest tak ładne i proste, że nie może być prawdziwe! Muszę koniecznie taką sukienkę zrobić 😉

odpowiedz
DomoweSzycie.pl 25 października 2016 - 16:27

Genialna w swojej prostocie! Świetna sukienka :)))

odpowiedz
Asia | forkaround.pl 7 sierpnia 2017 - 12:42

Jestem pod wrazeniem, wyglada jak od super projektanta. Jestem dopiero pierwszy raz na Twoim blogu, przegladam sobie posty i Twoj kurs szycia zapowiada sie swietnie 😀 bo proste i osiagalne! grzebie dalej 😀

odpowiedz

Zostaw Komentarz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Przeczytaj więcej