Jak skonstruować i uszyć sukienkę zapinaną na guziki?

Martiarti
4 komentarze

W związku z tym, że moja ostatnia sukienka bardzo się Wam spodobała, pomyślałam, że podzielę się z Wami szybkim tutorialem właśnie na taki model.

Zaczynamy od wykroju. Do tego celu będziesz potrzebowała pobrać miary z właściwych odcinków lub obwodów na ciele, wyliczyć wzory antropometryczne, by później stworzyć siatkę podstawową konstrukcyjną bluzki. Planuję wpis o tym jak taką siatkę stworzyć, ale w internecie znajdziesz podpowiedzi na innych polskich blogach, na przykład tutaj.
Gdy uporasz się już z podstawową bluzką, pora przejść do modelowania. W tym celu potrzebujesz przodu i tyłu, ale tylko do linii talii. Skopiuj więc wszystkie linie konturowe i oznaczenia Twojej formy i zaczynamy (pamiętaj także o przeniesieniu nitki prostej i miejsc montażowych).

MODELOWANIE PRZODU

Najważniejszy jest tutaj wierzchołek zaszewki, czyli miejsce centralne piersi- brodawki. Punkt ten jest oznaczony jako P6. Ponieważ nie chcemy zaszewki od wewnątrz, musimy ją przenieść właśnie używając wspomnianego wcześniej punktu. Rysujemy więc linię od talii do podkroju pachy, przechodząc przez punkt P6. Następnie zamykamy naszą zaszewkę np zaklejając to miejsce taśmą i rozcinamy po narysowanym wcześniej łuku, zaczynając od podkroju pachy do punktu P6. W ten sposób wartość zaszewki z lewej strony przeniosłyśmy w łuk, możesz teraz rozciąć formę do samego dołu i jeśli chcesz bardzo dopasowaną górę, ujmij też wartości pionowej zaszewki (akurat na rysunku jej nie zamieściłam, jednak wypada ona idealnie na linii cięcia).  Teraz wystarczy wyrysować kształt dekoltu, który najlepiej naszkicować wstępnie jeszcze przed całkowitym rozcięciem szablonów. Ja obniżyłam pachę i poprowadziłam linię dekoltu w kształcie serca. Gdy wykonasz już modelowanie, najlepiej będzie jeśli wykroisz z niepotrzebnego kawałka bawełny, lub z surówki bawełnianej powstałe kształty i skorygujesz ewentualne nierówności dekoltu.

 MODELOWANIE TYŁU

Tył jest znacznie prostszy, poprowadziłam w nim pionowe cięcie na szerokości pionowej zaszewki i w późniejszym etapie gdy wycinałam formę ujęłam także z obu stron wartości tej zaszewki. Kolejną rzeczą, którą należy tu zrobić to dopasowanie na linii boków. Ponieważ wcześniej w przodach obniżyłam tę linię, w tyle muszę zrobić to samo.

Tak powinny wyglądać gotowe szablony, oczywiście na moich brakuje oznaczeń nitki prostej, czy punktów spotkań, ale są to jedynie rysunki poglądowe, na Twojej konstrukcji koniecznie o to zadbaj, by łatwiej się szyło.

KONSTRUKCJA DOŁU SUKIENKI

 

Na szczęście tutaj wystarczy skroić na gotowym materiale  zwykły prostokąt z podwójną szerokością Twojego obwodu talii i wybraną przez Ciebie długością.

 JAK USZYĆ?

  1. Wszystkie elementy góry zszyć, wykończyć szwy overlockiem lub jak ja szyjąc szwem francuskim, a następnie zaprasować.  
  2. Doszyć gotowe tasiemki z pasmanterii do wiązania jako ramiączka lub uszyć własne i przytwierdzić do sukienki. 
  3. Zmarszczyć dół, a następnie przyszyć do góry sukienki.  
  4. Wykończyć dekolt obłożeniami lub przyszyć podszewkę (mi wystarczy tylko na górną część). Przyszywając ją na linii talii pamiętaj o ujęciu szwu łączącego górę z dołem sukienki w stronę góry, by schować ją w podszewce. 
  5. Wykończ dół przyszywając podwójnie zagięty materiał. 
  6. Uszyj na przodach plisy jak w koszuli, wyszyj dziurki i przyszyj guziki.
Mam nadzieję, że poradzisz sobie z tym projektem, w razie wątpliwości pytaj pod tym postem. Tutaj możesz zobaczyć także gotową sukienkę w moim pierwszym video na You Tube. W przyszłości planuję też bardziej merytoryczne filmy, ten był eksperymentem, którym postanowiłam się z Wami podzielić. Co o nim sądzicie? W dalszym ciągu możecie także wypełniać moją ankietę dotyczącą tego kanału. Serdecznie dziękuję wszystkim Wam, które do tej pory go wypełniły! 4 komentarze
0

Sprawdź też:

4 komentarze

Dalwi Szyje 5 sierpnia 2018 - 20:18

Przepiękna sukienka!!!

odpowiedz
Anonimowy 7 sierpnia 2018 - 16:57

ładna sukienka

skucinska.pl

odpowiedz
Lizuraj 8 sierpnia 2018 - 12:41

Sukienka prezentuje się bardzo dziewczęco, ale jak poprawić te opadające ramiączka? Można przeszyć materiał pod spód czy efekt zamierzony i nie da się tego wyregulować? Pozdrawiam

odpowiedz
Martiarti 8 sierpnia 2018 - 13:49

Nie wiem, ja tam nie widzę opadajacych ramiączek :p ale jeśli już, to można je po prostu mocniej zawiązać 🙂

odpowiedz

Zostaw Komentarz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Przeczytaj więcej