Efekt paper bag – jak zmarszczyć materiał gumą w tunelu?

Martiarti
0 komentarz
jak zmarszczyć materiał gumą w tunelu efekt paper bag

Pokażę Ci dzisiaj jak zmarszczyć materiał gumą w tunelu uzyskując efekt paper bag. Efekt paper bag to nic innego jak nadmiar tkaniny powyżej wszytej gumki. Jest bardzo wdzięcznym elementem dodającym uroku ubraniom i jednocześnie łatwym do uszycia. Jak dokładnie wygląda możesz zobaczyć na tym zdjęciu na moim Instagramie. Jak widzisz jest to jakby falbanka, która tworzy się po odpowiednim wszyciu gumy i zmarszczeniu materiału. Taki detal możesz wykorzystać szyjąc bluzki i spódnice ale także urozmaici spodnie czy rękawy, a więc możesz użyć go gdzie tylko chcesz. Ponieważ jest idealny do wypróbowania przez początkujących miłośników szycia, postanowiłam zawrzeć go w tutorialu na super prostą sukienkę, którą pokażę Ci jak uszyć już jutro.

 

Jak zmarszczyć materiał gumą uzyskując efekt paper bag?

Już mówię! Potrzebujesz trochę większych dodatków na szwy i podwinięcia niż standardowo, ale wszystko tak naprawdę zależy od szerokości gumy, której będziesz używać. W dzisiejszej instrukcji używam takiej o szerokości ok. 3cm i taki sam wymiar będzie miała moja falbanka, która stworzy pożądany efekt. Aby zmarszczyć materiał gumą w tunelu musimy wykonać kilka kroków:

Zaprasowanie

 1. Zmierz szerokość gumy i przed skrojeniem uwzględnij te wymiary przy dodawaniu dodatków na szwy i podwinięcia. Ja dodałam łącznie 13 cm od góry w miejscu, w którym zaplanowałam detal ”paper bag”. Zaznacz na lewej stronie tę odległość.
 2. Odmierz 1 cm od brzegu i zaprasuj.
 3. Teraz złóż tak zaprasowany brzeg do narysowanej wcześniej linii i też zaprasuj.
 4. Powinnaś otrzymać złożenie o szerokości 6 cm.

Szycie tunelu

Kolejny etap to uszycie tunelu. W tym celu:

 1. Przeszyj na maszynie zaprasowany materiał jak najbliżej brzegu, ale zostaw kilkucentumetrową przerwę nie zaszywając tunelu do końca.  Przez ten otwór będziesz później wciągać gumę (na zdjęciu 1A.)
 2. Od powstałego przy brzegu ściegu odmierz szerokość gumy plus kilka milimetrów. W moim przypadku guma ma niecałe 3 cm ( 2,7), więc odmierzam 3 cm. Powinna powstać linia biegnąca pośrodku tunelu.
 3. Szyj po powstałej linii dookoła tunelu, ale tym razem nie zostawiaj otworu. W ten sposób powstaną dwa tunele – jeden zamknięty, który uformuje nam falbankę oraz drugi z otworem na wciągnięcie gumy.

Wciąganie gumy

 1. Przypnij agrafkę do końca gumy i wciągnij ją przez otwór, wydostając z drugiej strony. Załóż na siebie końcówki gumy i przypnij.
 2. Ustaw na maszynie ścieg zygzakowy i zszyj gumę zygzakiem kilkukrotnie dla pewności.
 3. Schowaj gumę w tunelu i zamknij go szyjąc na milimetr od brzegu ściegiem prostym.
 4. Naciągnij gumę tak, by równo marszczyła materiał. Zamontuj ją na bokach szyjąc w rowku, by uniknąć jej przekręcania się w ubraniu.
jak zmarszczyć materiał gumą w tunelu efekt paper bag

Tak wygląda gotowy efekt paper bag. Jak widzisz, guma zmarszczyła materiał w tunelu, ale też tunel znajdujący się nad nią, tworząc falbankę. Mam nadzieję, że spróbujesz wykonać ten detal, bo jest ultra kobiecy i mega prosty w wykonaniu. Jeśli coś w instrukcji jest dla Ciebie niejasne, śmiało pytaj w komentarzu. Możesz też podzielić się ze mną Twoimi odczuciami co do tego posta. Czy podoba Ci się forma w jakiej przedstawiłam Ci dzisiejszy instruktaż, no i przede wszystkim – czy zamierzasz z niego skorzystać 🙂

A już w ten piątek zapraszam Cię po kolejny tutorial, z którym uszyjesz w zaledwie jedno popołudnie idealną sukienkę na upały, wykorzystując dzisiejszą instrukcję szycia. Będzie to sukienka, do której nie potrzebujesz żadnego wykroju, więc to naprawdę szybka akcja 🙂

Jeśli szukasz więcej tutoriali szyciowych, to sprawdź też tę zakładkę.

Do piątku! 🙂

jak zmarszczyć materiał gumą w tunelu efekt paper bag
0 komentarz
1

Sprawdź też:

Zostaw Komentarz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuję Przeczytaj więcej